Choď na obsah Choď na menu
 


Samozrejme, aj keď si tento článok prečítate, ja vám nezaručujem, že sa začnete učiť najlepšie na svete! No, tu je taký môj osobný tip, ako sa učiť aspoň tak na 2ky.

 

 

 

 

Už som to vždy každému hovorila, že treba systém! Ale nik ma nikdy nevypočul. Čo je to ten systém? Keď sa učíš nejakú látku, napr. z bilógie (prírodopisu) musíš si to zostaviť, o čom kedy budeš hovoriť.

Nechápeš? Nevadí.

Napríklad, máš látku v 5.ROČNÍKU LESNÝ EKOSYSTÉM! Nuž a je tu niečo o predátoroch, symbióze, producentoch...kto sa v tom má vyznať? Najprv si prečítaj prvý odstavec a VLASTNÝMI slovami si ho povedz, bez toho, aby si sa dívala do učebnice. Tak to urob zo všetkými odstavcami. Na koniec si to zrekapituluj, povedz si ich všetky naraz. A teraz si UROBÍŠ KOSTRU.

 

Takže si povedz jednotlivé dôležité slová v nejakom poradí a v tom poradí o nich hovor. Alebo, ak nerozumieš ti to vysvetlím ešte raz. Povedz si najdôležitejšie slová, témy, z danej látky v nejakom poradí, aké si sama určíš. Napr

1. Čo je EKOSYSTÉM

2. Aké sú TRI SKUPINY POTRAVOVÝCH REŤAZCOV.

3.Čo sú to * symbióza * predátori * paraziti, pri čom na všetko uvedieš príklady.

4.Povedz o BIOLOGICKEJ ROVNOVÁHE.

 

 

Rozhovor sa o týchto jednotlivých témach. Samozrejme, že sa to takto od slova-do slova nenaučíš. Lebo to je najhoršie! Nakoniec to všetko zrekapituluj a DOBRE si ujasni, či je ti všetko jasné, ak nie, všetko si daj niekomu vysvetliť! Ver mi, mne toto vždy fungovalo a na nič som nezbudla. Treba mať tú kostru, aby si to nezabudla! A ešte-vždy keď si to celé povieš, nezabudni si omrknúť text v učebke, aby si si bola istá, že si na nič nezabudla.